Category Archives: Boards – desky elektroniky

Wireless board – WiFi modul pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple

Wireless board – bezdrátová síťová karta je řidič , který je životně důležitý pro fungování zařízení. Tento modul je zodpovědný za převod paralelních dat, odeslaných z vnitřní sběrnice, do sériové podobě vyžadované pro přenos dat. Povinnosti karty Wifi pro notebooky jsou odesílání dat do sítě, stejně také je přijímat data ze sítě. Aby u dvou počítačů mohlo dojít k výměně dat, musí se oba přístroje dohodnout na přenosové rychlosti. Mnoho notebooků Wifi modulů, jsou kompatibilní také s pomalejšími jednotkami, což ovšem umožnuje zařízením komunikovat pomaleji. Wireless board – WiFi modul pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple je možné zakoupit na našem eshopu , jako náhradní díl určený pro servis, či opravu notebooku .

VGA board – deska s čipem grafiky pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple

VGA board – zpracovává informace získané z notebooku a odešle je na displej v pěti samostatných signálech. Tři signály obsahují diskrétní informace limitů pro červenou, zelenou a modrou barvu, primární videa barvy. Dva další signály obsahují horizontální a vertikální synchronizaci informací. Barevné signály svítí jako pixely na monitoru a smícháním tří úrovní vytvoří jakoukoli jednu barvu. Synchronizace signalizuje zajištění správného zobrazení pixelů . VGA nabízí nejvyšší kvalitu obrazovky prezentaci všech analogových formátů. Kromě centrální procesorovou jednotku, většina stolních a přenosných počítačů také obsahovat GPU. Tento procesor je speciálně navržen pro vykreslování grafiky, které jsou výstupem na monitoru. Stolní počítače často mají grafickou kartu, která obsahuje GPU, zatímco mobilní zařízení obvykle obsahují grafický čip, který je integrován do základní desky. Pomocí samostatných procesorů pro systém a grafiky zpracování, počítače jsou schopny zvládnout graficky náročné aplikace efektivněji. VGA board – deska s čipem grafiky pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple je možné akoupit na našem eshopu jako náhradní díl určený pro servis , nebo výměnu .

Touchpad board – deska touchpadu pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple

TouchPad je pokročilé, dotykové interferační řešení, které snímá polohu prstu uživatele na jeho povrchu s poskytuje navigaci pohybu kurzoru, řízení aplikací a platformu pro interaktivní vstup.
Špičkové zařízení TouchPad řešení , které je známé pro svou spolehlivost, přesnost a pokročilé funkce ovladače.

Mainboard – základní deska pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple

Na základních deskách můžete často vidět integrované prvky, jedná se o zvukové karty, síťové karty, modemy a i grafické karty .
Chipset
Tato součástka je srdcem základní desky. Je na každé základní desce. Od tohoto prvku se odvíjí takt FSB, podpora procesoru atd. Skládá se ze dvou částí.
Severní most (North Bridge)
Je blíž k procesoru a zajišťuje rychlé přesuny dat mezi klíčovými oblastmi PC. Je připojen k procesoru FSB sběrnicí a zajišťuje tak veškerou jeho práci s ostatními částmi základní desky. Dále spojuje sběrnici AGP, jejíž frekvence je odvozena od kmitočtu FSB, protože obě strany používají stejný frekvenční generátor. Také je k severnímu mostu připojena sběrnice paměťových modulů.
Jižní most (South Bridge)
Jižní most je připojen na další periferie.Jeho parametry rozhodují o tom, jakou maximální přenosovou rychlost budou mít disky, USB a další porty na základní desce. Dále zajišťuje služby BIOS.
Patice procesoru
Na patici procesoru také velmi záleží. Patice je čtvercového tvaru. Pokud nemáte peníze, ale chcete PC už rozjet je vhodné myslet dopředu, co všechno do patice procesoru bude možné zapasovat.
slot PCI:
Tento slot je velmi známý. Do tohoto slotu připojíte téměř všechny přídavné karty PC, jako jsou například: modem, síťová karta, TV karta a dříve dokonce i grafickou kartu (Dnes se s takovou grafickou kartou v obchodě nesetkáte). Na základní desce bývají tyto sloty v počtu 3-6. PCI slot má na sobě zabudovaný ochranný zámek, aby tam například někdo nedával grafickou kartu.
slot AGP:
Opět asi všem známí slot. Jedná se o slot pro grafickou kartu. Dříve to byl nejrychlejší slot na základní desce, proto se do něho dávala grafická karta. Dnes je nejrychlejší slot PCIe 16x, o něm si povíme později.
slot AMR:
Tento slot se téměř nevyužívá. Na základní desce je ho možno spatřit v počtu jednoho, což bohatě stačí. Je navržen pro přídavné karty typu Faxmodem a audio karty.
slot CNR:
Stejně jako slot AMR se téměř nevyužívá. Na trh přišel o dva roky později po AMR. Je navržen pro síťové karty.
slot ACR:
Jedná se o podobný slot jako AMR a je s ním i dokonce kompatibilní akorát není od firmy Intel jako je slot AMR ale od firem AMD, VIA, 3COM…
slot PCIe:
Sběrnice PCIe (dříve známá jako 3GIO) je sběrnice typu point-to-point, která přenáší data po paketech. Data jsou enkodována 8b/10b a propustnost každé linie je 2,5GB/s. Linie jsou celkem dvě, každá pro jeden směr. Základní sběrnice 1x dokáže data přenést tak, jakoby putovala po paralelní virtuální sběrnici o volitelné šíři: 1, 2, 4, 8, 16 a 32 bitů. Jako náhrada 32bit PCI postačí PCIe 1x.
Operační paměť (slot pro ni)
O funkci operační paměti (RAM) tu psát nebudu, ale spíš si zde přiblížíme, kam se dává RAM. Operační paměť se dává do slotu, odborníci tento slot nazývají BANK. Každý slot pro RAM není stejný, neboť je několik druhů RAM např. SDRAM, DDR, DDR2, RDRAM…. Pro každou paměť je jiný slot, čím má slot větší prostupnost dat, tím lépe. Pokud byste měli rychlý procesor a pomalou RAM, celý PC by byl značně zpomalen, a pokud by to bylo naopak, je to to samé a bylo by to ještě dražší. Také záleží, kolik maximálně podporuje základní deska GB RAM. Pokud by tedy deska podporovala maximálně 4GB, můžete tam dát víc, ale PC rozpozná pouze 4GB, někdy se ale může stát, že deska s RAM nebude vůbec spolupracovat. Do budoucna je tedy důležité přemýšlet, kolik deska maximálně podporuje.
Rychlost FSB
Toto je nejdůležitější. Od této rychlosti se odvozuje celá rychlost vaší sestavy. FSB je spojena s procesorem. Čím rychlejší je, tím lépe.
BIOS
Na základní desce se nachází malý pavouček tzv. BIOS. Málokdo ví, že na základní desce něco takového je, ale už to tak je. BIOS je vlastně první operační systém na PC. Je na něm uložena spousta informací o základní desce o typu HDD, FDD, DVD atd. V něm najdete téměř všechny informace o sestavě je v něm také uložen čas.

LED board – deska s LED diodami pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple

LED board – integrovaný obvod  ovládacího panelu diod a multimediálních tlačítek . Pouhým dotekem můžete ovládat například hlasitost zvuku, nebo spustit přehrávání multimédií, jako například film , hudbu a v neposlední řadě také televizní tuner . Další možností je také zapnout funkci bluetooth nebo Wifi. LED board – desku s LED diodami pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple je možné zakoupit na našem eshopu jako náhradní díl pro notebooky , určený na servis .

LCD inverter – deska měniče podsvitu displeje pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple

Lcd ( displej z tekutých krystalů), ke kterému je připojen Inverter dc měnič , který je součástí přenosných počítačů , neboli notebooků a podporuje podsvícení Lcd displeje a umožňuje uživateli zobrazit , to co je na obrazovce .

Vetšina LCD displejů obsahuje studenou zářivku trubici CCFL, která poskytuje světlo na zadní stranu obrazovky . Inverter LCD je napájen stejnosměrným proudem podporující v rozmezí 5 nebo 12 voltů – 1200 až 2500Vrms (regulátor napětí modulů) .

Infrared board – deska s infračerveným portem pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple a jiné

Infrared board – o velikosti paměťové karty  je komunikační infračervený port(Infrared Data Association), které popisuje bezdrátovou komunikaci pomocí infračerveného světla. IrDA definuje standardy koncových zařízení a protokolů, pomocí kterých zařizuje komunikaci. IrDA byl vytvořen pro komunikaci s přenosnými (mobilními) zařízeními bez nutnosti použití komunikačního kabelu.Dříve velmi často využívaný v noteboocích a mobilních telefonech , ovšem postupem času se od této technologie ustoupilo . Dnes hojně využíváno v dálkových ovladačích u televizních příjmačů , dvd přehrávačů  atd..

Bluetooth board – modul bluetooth pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple

Bluetooth – Bluetooth modul – Bluetooth board – Bluetooth dongle

Prodáváme bluetooth moduly do notebooků těchto značek :

 • Bluetooth do notebooků Acer > aktuální ceny na dotaz
 • Bluetooth do notebooků Asus > aktuální ceny na dotaz
 • Bluetooth do notebooků HP > aktuální ceny na dotaz
 • Bluetooth do notebooků Fujitsu > aktuální ceny na dotaz
 • Bluetooth do notebooků Sony > aktuální ceny na dotaz
 • Bluetooth do notebooků Dell > aktuální ceny na dotaz
 • Bluetooth do notebooků Toshiba > aktuální ceny na dotaz
 • Bluetooth do notebooků Lenovo > aktuální ceny na dotaz
 • Bluetooth do notebooků MSI > aktuální ceny na dotaz

Bluetooth boardpro notebookBluetooth je označení technologie, díky níž můžeme bezdrátově propojit dvě zařízení. Jedná se tudíž o náhradu kabelu a veškerá komunikace probíhá vzduchem. Aby spolu dvě zařízení mohla tímto způsobem komunikovat, musí obě zařízení Bluetooth podporovat. Maximální dosah je uváděn 10 metrů, ale jedná se o často nedosažitelné teoretické maximum, prakticky existuje možnost kvalitního spojení do cca 5 metrů. Kvalita spojení závisí také na překážkách mezi zařízeními. Komunikace probíhá v pásmu 2,4 GHz, které je stejné jako u Wi-Fi. Velkou výhodou oproti předchůdci (spojení přes infra port) je, že není nutné, aby na sebe jednotlivá zařízení  měla přímou viditelnost. Z auta se tak můžete připojit na mobilní telefon, který máte v kapse anebo třeba v tašce v zavazadlovém prostoru.

Bez čeho se rozhodně neobejdete, je Bluetooth modul v počítači nebo notebooku. Může být již standardní součástí vašeho počítače nebo notebooku (záleží na konfiguraci) nebo si budete muset dokoupit tzv. Bluetooth dongle. Jedná se o malou tyčinku, kterou zapojíte do USB portu , anebo také o modul ve tvaru pamětové karty do fotoaparátu. Po zapojení do počítače budete muset instalovat potřebné ovladače  –  vše je již obsaženo v systému . V předvolbách (System Preferences) se zjeví nový ovládací panel – Bluetooth. Pokud se tak nestane , je nutné potřebné drivery stáhnout ze stránek výrobce daného modulu .

Proč nakupovat bluetooth moduly do notebooků u nás ?

Prodáváme pouze značkové bluetooth moduly, doporučované výrobci notebooků, anebo bluetooth moduly těch výrobců, s nimiž má náš servis notebooků vlastní dobré zkušenosti a můžeme na ně bez obav držet záruku.

Bluetooth moduly pro notebooky, které nabízíme v našem internetovém obchodě, montujeme do notebooků našim zákazníkům v rámci oprav notebooků.
Tlačítko - dotaz

Nevíte si rady s instalací / výměnou Bluetooth modulu ? Náš servis notebooků pomůže

Jestliže si nejste jistí, který bluetooth modul máte pro Váš notebook objednat, anebo jste již nový bluetooth modul pro Váš notebook obdrželi, ale notebook s ním nefunguje, případně jsou s jeho provozem potíže, obraťte se na náš servis notebooků. Naši servisní technici bezpečně zjistí, zda je příčina závady v bluetooth modulu anebo ve vlastním notebooku.

Jak probíhá servis notebooku se závadou chybného provozu na bluetooth modul

 1. Pro Váš notebook si přijedeme, podrobíme jej odborné diagnostice a odhalíme příčinu problému.
 2. Navrhneme Vám řešení – obdržíte od nás cenovou nabídku na opravu notebooku.
 3. Zvážíte, zda se Vám vyplatí opravu realizovat a dáte nám Vaše rozhodnutí na vědomí.
 4. Opravu notebooku dokončíme a notebook dobře otestujeme.
 5. Notebook Vám doručíme na dobírku spolu s dokladem o zaplacení a servisním výkazem.
 6. V případě, že by se problém s notebookem opakoval, v rámci záruky jej zdarma opravíme.

Objednat servis notebooku

Servis notebooků ABAX