Category Archives: Mainboard – základní deska

Mainboard – základní deska pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple

Na základních deskách můžete často vidět integrované prvky, jedná se o zvukové karty, síťové karty, modemy a i grafické karty .
Chipset
Tato součástka je srdcem základní desky. Je na každé základní desce. Od tohoto prvku se odvíjí takt FSB, podpora procesoru atd. Skládá se ze dvou částí.
Severní most (North Bridge)
Je blíž k procesoru a zajišťuje rychlé přesuny dat mezi klíčovými oblastmi PC. Je připojen k procesoru FSB sběrnicí a zajišťuje tak veškerou jeho práci s ostatními částmi základní desky. Dále spojuje sběrnici AGP, jejíž frekvence je odvozena od kmitočtu FSB, protože obě strany používají stejný frekvenční generátor. Také je k severnímu mostu připojena sběrnice paměťových modulů.
Jižní most (South Bridge)
Jižní most je připojen na další periferie.Jeho parametry rozhodují o tom, jakou maximální přenosovou rychlost budou mít disky, USB a další porty na základní desce. Dále zajišťuje služby BIOS.
Patice procesoru
Na patici procesoru také velmi záleží. Patice je čtvercového tvaru. Pokud nemáte peníze, ale chcete PC už rozjet je vhodné myslet dopředu, co všechno do patice procesoru bude možné zapasovat.
slot PCI:
Tento slot je velmi známý. Do tohoto slotu připojíte téměř všechny přídavné karty PC, jako jsou například: modem, síťová karta, TV karta a dříve dokonce i grafickou kartu (Dnes se s takovou grafickou kartou v obchodě nesetkáte). Na základní desce bývají tyto sloty v počtu 3-6. PCI slot má na sobě zabudovaný ochranný zámek, aby tam například někdo nedával grafickou kartu.
slot AGP:
Opět asi všem známí slot. Jedná se o slot pro grafickou kartu. Dříve to byl nejrychlejší slot na základní desce, proto se do něho dávala grafická karta. Dnes je nejrychlejší slot PCIe 16x, o něm si povíme později.
slot AMR:
Tento slot se téměř nevyužívá. Na základní desce je ho možno spatřit v počtu jednoho, což bohatě stačí. Je navržen pro přídavné karty typu Faxmodem a audio karty.
slot CNR:
Stejně jako slot AMR se téměř nevyužívá. Na trh přišel o dva roky později po AMR. Je navržen pro síťové karty.
slot ACR:
Jedná se o podobný slot jako AMR a je s ním i dokonce kompatibilní akorát není od firmy Intel jako je slot AMR ale od firem AMD, VIA, 3COM…
slot PCIe:
Sběrnice PCIe (dříve známá jako 3GIO) je sběrnice typu point-to-point, která přenáší data po paketech. Data jsou enkodována 8b/10b a propustnost každé linie je 2,5GB/s. Linie jsou celkem dvě, každá pro jeden směr. Základní sběrnice 1x dokáže data přenést tak, jakoby putovala po paralelní virtuální sběrnici o volitelné šíři: 1, 2, 4, 8, 16 a 32 bitů. Jako náhrada 32bit PCI postačí PCIe 1x.
Operační paměť (slot pro ni)
O funkci operační paměti (RAM) tu psát nebudu, ale spíš si zde přiblížíme, kam se dává RAM. Operační paměť se dává do slotu, odborníci tento slot nazývají BANK. Každý slot pro RAM není stejný, neboť je několik druhů RAM např. SDRAM, DDR, DDR2, RDRAM…. Pro každou paměť je jiný slot, čím má slot větší prostupnost dat, tím lépe. Pokud byste měli rychlý procesor a pomalou RAM, celý PC by byl značně zpomalen, a pokud by to bylo naopak, je to to samé a bylo by to ještě dražší. Také záleží, kolik maximálně podporuje základní deska GB RAM. Pokud by tedy deska podporovala maximálně 4GB, můžete tam dát víc, ale PC rozpozná pouze 4GB, někdy se ale může stát, že deska s RAM nebude vůbec spolupracovat. Do budoucna je tedy důležité přemýšlet, kolik deska maximálně podporuje.
Rychlost FSB
Toto je nejdůležitější. Od této rychlosti se odvozuje celá rychlost vaší sestavy. FSB je spojena s procesorem. Čím rychlejší je, tím lépe.
BIOS
Na základní desce se nachází malý pavouček tzv. BIOS. Málokdo ví, že na základní desce něco takového je, ale už to tak je. BIOS je vlastně první operační systém na PC. Je na něm uložena spousta informací o základní desce o typu HDD, FDD, DVD atd. V něm najdete téměř všechny informace o sestavě je v něm také uložen čas.