Tag Archives: Elektronika

RAM – paměti pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple

RAM – je zkratka pro Random Access Memory, a je vyslovována také jako operační paměť . RAM se skládá z malých paměťových čipů, které tvoří paměťového modulu. Tyto moduly jsou instalovány v RAM slotech (bancích) na základní desce notebooku.
Pokaždé, když otevřete program, je tato informace načtena z pevného disku do paměti RAM. To je proto, že čtení dat z paměti, je mnohem rychlejší než čtení dat z pevného disku. Spuštění programů z paměti RAM notebooku umožňuje fungovat bez prodlevy. Čím více paměti RAM má váš notebook, tím více se dá načíst dat z pevného disku do paměti RAM, která může účinně urychlit váš notebook. Ve skutečnosti, může přidáním  RAM být výhodnější, aby se výkon notebooku zrychlil , než podstupovat velmi finannčně náročný upgrade CPU.

WiFi anténa pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple

WiFi anténa pro notebooky –  bezdrátová síťová karta je  řidič , který je životně důležitý pro fungování zařízení. Tento modul je zodpovědný za převod paralelních dat, odeslaných z vnitřní sběrnice, do sériové podobě vyžadované pro přenos dat. Povinnosti karty Wifi pro notebooky  jsou odesílání dat do sítě, stejně také je přijímat data ze sítě. Aby u dvou počítačů mohlo dojít k  výměně dat, musí se oba přístroje dohodnout na přenosové rychlosti. Mnoho notebooků  Wifi modulů, jsou kompatibilní také  s pomalejšími  jednotkami, což ovšem umožnuje zařízením komunikovat pomaleji. WiFi anténa pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple je možné zakoupit na našem eshopu , jako náhradní díl určený pro servis, či opravu notebooku .

Modem board – deska modemu pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple

Modem board – tento modul umožňoval v prvopočátcích telekomunikací připojit notebook k telefoní síti , kde bylo možné využití na faxování , či připojení na internet . Rychlost byla však pomalá a postupně se od tohoto způsobu připojení upustilo . Přesto je tento modul neustále montován výrobci  a je součástí dnešních notebooků .

Modem board – deska modemu pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple je možné zakoupit na našem eshopu jako náhradní díl pro servis .

CPU – procesor pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple

CPU – procesor, nebo – mikroprocesor, je malý čip, který je umístěn v počítačích, noteboocích  a dalších elektronických zařízení. Jeho základní úlohou je přijímat vstup a poskytovat odpovídající výstup. I když to může zdát jako jednoduchý úkol, moderní procesory zvládnout triliony výpočtů za sekundu.
Centrální procesor počítače je také známý jako CPU, nebo „centrální procesorová jednotka. Tento procesor zvládá všechny základní funkce k systému, jako je například vstup zpracování pomocí myši a klávesnice a spouštění aplikací. Většina notebooků obsahuje procesor vyvinutý buď Intel nebo AMD, z nichž oba používat x86 architekturu procesoru. Mobilní zařízení, jako jsou notebooky a tablety mohou používat Intel a AMD CPU, ale můžete také použít konkrétní mobilní procesory vyvinuté společnostmi jako ARM nebo Apple. Moderní procesory často zahrnují více procesorových jader, které pracují společně na zpracování instrukcí. I když tyto jádra jsou obsaženy v jedné fyzické jednotce,  zvládnou ve skutečnosti jednotlivé procesory. Pokud se díváte na výkon počítače s nástrojem systému monitorování, jako je Windows Task Manager (Windows) nebo Activity Monitor (Mac OS X), uvidíte samostatné grafy pro každý procesor. Procesory, které obsahují dvě jádra jsou tzv. dual-core procesory, zatímco ty se čtyřmi jádry se nazývají quad-core procesory. Některé high-end pracovní stanice obsahují větší množství procesorů s více jádry, což umožňuje jeden stroj mít osm, dvanáct, nebo dokonce více procesorových jader.

Wireless board – WiFi modul pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple

Wireless board – bezdrátová síťová karta je řidič , který je životně důležitý pro fungování zařízení. Tento modul je zodpovědný za převod paralelních dat, odeslaných z vnitřní sběrnice, do sériové podobě vyžadované pro přenos dat. Povinnosti karty Wifi pro notebooky jsou odesílání dat do sítě, stejně také je přijímat data ze sítě. Aby u dvou počítačů mohlo dojít k výměně dat, musí se oba přístroje dohodnout na přenosové rychlosti. Mnoho notebooků Wifi modulů, jsou kompatibilní také s pomalejšími jednotkami, což ovšem umožnuje zařízením komunikovat pomaleji. Wireless board – WiFi modul pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple je možné zakoupit na našem eshopu , jako náhradní díl určený pro servis, či opravu notebooku .

Mainboard – základní deska pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple

Na základních deskách můžete často vidět integrované prvky, jedná se o zvukové karty, síťové karty, modemy a i grafické karty .
Chipset
Tato součástka je srdcem základní desky. Je na každé základní desce. Od tohoto prvku se odvíjí takt FSB, podpora procesoru atd. Skládá se ze dvou částí.
Severní most (North Bridge)
Je blíž k procesoru a zajišťuje rychlé přesuny dat mezi klíčovými oblastmi PC. Je připojen k procesoru FSB sběrnicí a zajišťuje tak veškerou jeho práci s ostatními částmi základní desky. Dále spojuje sběrnici AGP, jejíž frekvence je odvozena od kmitočtu FSB, protože obě strany používají stejný frekvenční generátor. Také je k severnímu mostu připojena sběrnice paměťových modulů.
Jižní most (South Bridge)
Jižní most je připojen na další periferie.Jeho parametry rozhodují o tom, jakou maximální přenosovou rychlost budou mít disky, USB a další porty na základní desce. Dále zajišťuje služby BIOS.
Patice procesoru
Na patici procesoru také velmi záleží. Patice je čtvercového tvaru. Pokud nemáte peníze, ale chcete PC už rozjet je vhodné myslet dopředu, co všechno do patice procesoru bude možné zapasovat.
slot PCI:
Tento slot je velmi známý. Do tohoto slotu připojíte téměř všechny přídavné karty PC, jako jsou například: modem, síťová karta, TV karta a dříve dokonce i grafickou kartu (Dnes se s takovou grafickou kartou v obchodě nesetkáte). Na základní desce bývají tyto sloty v počtu 3-6. PCI slot má na sobě zabudovaný ochranný zámek, aby tam například někdo nedával grafickou kartu.
slot AGP:
Opět asi všem známí slot. Jedná se o slot pro grafickou kartu. Dříve to byl nejrychlejší slot na základní desce, proto se do něho dávala grafická karta. Dnes je nejrychlejší slot PCIe 16x, o něm si povíme později.
slot AMR:
Tento slot se téměř nevyužívá. Na základní desce je ho možno spatřit v počtu jednoho, což bohatě stačí. Je navržen pro přídavné karty typu Faxmodem a audio karty.
slot CNR:
Stejně jako slot AMR se téměř nevyužívá. Na trh přišel o dva roky později po AMR. Je navržen pro síťové karty.
slot ACR:
Jedná se o podobný slot jako AMR a je s ním i dokonce kompatibilní akorát není od firmy Intel jako je slot AMR ale od firem AMD, VIA, 3COM…
slot PCIe:
Sběrnice PCIe (dříve známá jako 3GIO) je sběrnice typu point-to-point, která přenáší data po paketech. Data jsou enkodována 8b/10b a propustnost každé linie je 2,5GB/s. Linie jsou celkem dvě, každá pro jeden směr. Základní sběrnice 1x dokáže data přenést tak, jakoby putovala po paralelní virtuální sběrnici o volitelné šíři: 1, 2, 4, 8, 16 a 32 bitů. Jako náhrada 32bit PCI postačí PCIe 1x.
Operační paměť (slot pro ni)
O funkci operační paměti (RAM) tu psát nebudu, ale spíš si zde přiblížíme, kam se dává RAM. Operační paměť se dává do slotu, odborníci tento slot nazývají BANK. Každý slot pro RAM není stejný, neboť je několik druhů RAM např. SDRAM, DDR, DDR2, RDRAM…. Pro každou paměť je jiný slot, čím má slot větší prostupnost dat, tím lépe. Pokud byste měli rychlý procesor a pomalou RAM, celý PC by byl značně zpomalen, a pokud by to bylo naopak, je to to samé a bylo by to ještě dražší. Také záleží, kolik maximálně podporuje základní deska GB RAM. Pokud by tedy deska podporovala maximálně 4GB, můžete tam dát víc, ale PC rozpozná pouze 4GB, někdy se ale může stát, že deska s RAM nebude vůbec spolupracovat. Do budoucna je tedy důležité přemýšlet, kolik deska maximálně podporuje.
Rychlost FSB
Toto je nejdůležitější. Od této rychlosti se odvozuje celá rychlost vaší sestavy. FSB je spojena s procesorem. Čím rychlejší je, tím lépe.
BIOS
Na základní desce se nachází malý pavouček tzv. BIOS. Málokdo ví, že na základní desce něco takového je, ale už to tak je. BIOS je vlastně první operační systém na PC. Je na něm uložena spousta informací o základní desce o typu HDD, FDD, DVD atd. V něm najdete téměř všechny informace o sestavě je v něm také uložen čas.

Bluetooth board – modul bluetooth pro notebooky Acer, Asus, HP, Fujitsu, Sony, Dell, Toshiba, Lenovo, MSI, Apple

Bluetooth – Bluetooth modul – Bluetooth board – Bluetooth dongle

Prodáváme bluetooth moduly do notebooků těchto značek :

 • Bluetooth do notebooků Acer > aktuální ceny na dotaz
 • Bluetooth do notebooků Asus > aktuální ceny na dotaz
 • Bluetooth do notebooků HP > aktuální ceny na dotaz
 • Bluetooth do notebooků Fujitsu > aktuální ceny na dotaz
 • Bluetooth do notebooků Sony > aktuální ceny na dotaz
 • Bluetooth do notebooků Dell > aktuální ceny na dotaz
 • Bluetooth do notebooků Toshiba > aktuální ceny na dotaz
 • Bluetooth do notebooků Lenovo > aktuální ceny na dotaz
 • Bluetooth do notebooků MSI > aktuální ceny na dotaz

Bluetooth boardpro notebookBluetooth je označení technologie, díky níž můžeme bezdrátově propojit dvě zařízení. Jedná se tudíž o náhradu kabelu a veškerá komunikace probíhá vzduchem. Aby spolu dvě zařízení mohla tímto způsobem komunikovat, musí obě zařízení Bluetooth podporovat. Maximální dosah je uváděn 10 metrů, ale jedná se o často nedosažitelné teoretické maximum, prakticky existuje možnost kvalitního spojení do cca 5 metrů. Kvalita spojení závisí také na překážkách mezi zařízeními. Komunikace probíhá v pásmu 2,4 GHz, které je stejné jako u Wi-Fi. Velkou výhodou oproti předchůdci (spojení přes infra port) je, že není nutné, aby na sebe jednotlivá zařízení  měla přímou viditelnost. Z auta se tak můžete připojit na mobilní telefon, který máte v kapse anebo třeba v tašce v zavazadlovém prostoru.

Bez čeho se rozhodně neobejdete, je Bluetooth modul v počítači nebo notebooku. Může být již standardní součástí vašeho počítače nebo notebooku (záleží na konfiguraci) nebo si budete muset dokoupit tzv. Bluetooth dongle. Jedná se o malou tyčinku, kterou zapojíte do USB portu , anebo také o modul ve tvaru pamětové karty do fotoaparátu. Po zapojení do počítače budete muset instalovat potřebné ovladače  –  vše je již obsaženo v systému . V předvolbách (System Preferences) se zjeví nový ovládací panel – Bluetooth. Pokud se tak nestane , je nutné potřebné drivery stáhnout ze stránek výrobce daného modulu .

Proč nakupovat bluetooth moduly do notebooků u nás ?

Prodáváme pouze značkové bluetooth moduly, doporučované výrobci notebooků, anebo bluetooth moduly těch výrobců, s nimiž má náš servis notebooků vlastní dobré zkušenosti a můžeme na ně bez obav držet záruku.

Bluetooth moduly pro notebooky, které nabízíme v našem internetovém obchodě, montujeme do notebooků našim zákazníkům v rámci oprav notebooků.
Tlačítko - dotaz

Nevíte si rady s instalací / výměnou Bluetooth modulu ? Náš servis notebooků pomůže

Jestliže si nejste jistí, který bluetooth modul máte pro Váš notebook objednat, anebo jste již nový bluetooth modul pro Váš notebook obdrželi, ale notebook s ním nefunguje, případně jsou s jeho provozem potíže, obraťte se na náš servis notebooků. Naši servisní technici bezpečně zjistí, zda je příčina závady v bluetooth modulu anebo ve vlastním notebooku.

Jak probíhá servis notebooku se závadou chybného provozu na bluetooth modul

 1. Pro Váš notebook si přijedeme, podrobíme jej odborné diagnostice a odhalíme příčinu problému.
 2. Navrhneme Vám řešení – obdržíte od nás cenovou nabídku na opravu notebooku.
 3. Zvážíte, zda se Vám vyplatí opravu realizovat a dáte nám Vaše rozhodnutí na vědomí.
 4. Opravu notebooku dokončíme a notebook dobře otestujeme.
 5. Notebook Vám doručíme na dobírku spolu s dokladem o zaplacení a servisním výkazem.
 6. V případě, že by se problém s notebookem opakoval, v rámci záruky jej zdarma opravíme.

Objednat servis notebooku

Servis notebooků ABAX